Nowe kody PKD – czyli co w praktyce powinieneś wiedzieć?

Od 1 stycznia 2025 r. obowiązują nowe kody Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Nowa klasyfikacja została dostosowana do zmian dokonanych w klasyfikacji Unii Europejskiej (NACE). Przedsiębiorcy mają 2 lata na dostosowanie swoich kodów PKD do nowej klasyfikacji.

Co to jest PKD?

PKD to Polska Klasyfikacja Działalności, czyli pogrupowanie typów działalności gospodarczych, branż, sektorów. Każdy z przedsiębiorców powinien w niej znaleźć taki kod, który najlepiej będzie opisywać charakter prowadzonej przez niego działalności.

Kody według klasyfikacji PKD 2025 muszą wskazać w szczególności:

  • przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą – od 1 stycznia 2025 r. będą składać wnioski o wpis do CEIDG
  • przedsiębiorcy, którzy zostali już wpisani do CEIDG, ale będą składać m.in. wnioski o:
    • zmianę wpisu,
    • zawieszenie działalności
    • wznowienie działalności,
  • podmioty, które rozpoczną działalność gospodarczą – od 1 stycznia 2025 r. będą składać wnioski o wpis w KRS czy REGON.

Przedsiębiorcy, którzy zostali wcześniej wpisani do poszczególnych rejestrów (czyli przed 01.01.2025 r.) mają czas na dostosowanie kodów PKD do nowej klasyfikacji do 31 grudnia 2026 r.

Przedsiębiorcy wpisani do CEIDG

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, możesz w dowolnym momencie:

  • zgłosić zmianę profilu działalności – zmiana głównego kodu działalności,
  • rozszerzyć zakres działalności – dodać kody związane z działalnością dodatkową,
  • zawęzić zakres działalności – wykreślić zbędne kody.

Pamiętaj, aby zmiany te były zgodne z PKD 2025.

W przypadku spółki cywilnej, zmiana kodów PKD musi zostać zaktualizowana w rejestrze REGON.

Podmioty wpisane do KRS

O ile sprawa w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych, czy spółek cywilnych jest dość jasna i prosta, to w przypadku spółek osobowych i kapitałowych już niekoniecznie. 

Jak wiemy w KRS widocznych jest 10 kodów – jeden określający przedmiot przeważającej działalności oraz 9 określających pozostałą działalność spółki. Kody te muszą być zgodne z przedmiotem działalności zdefiniowanym w umowie spółki.

Czy zmiana umowy spółki będzie w tym przypadku konieczna?

Odpowiedź brzmi: to zależy. Co do zasady, jeśli umowa spółki przewiduje już dany rodzaj działalności, to wówczas nie będzie konieczna zmiana umowy spółki. Natomiast w sytuacji, gdy spółka planuje wprowadzić nowy rodzaj działalności, zmiana umowy spółki będzie konieczna. 

Jeśli masz wątpliwości, czy w Twoim przypadku występuje konieczność zmiany umowy spółki skontaktuj się z nami!

UWAGA!

Nie wybieraj kodów PKD ot tak, gdyż z niektórymi mogą wiązać się specyficzne obowiązki – jak wymóg określonej formy działalności, przypisanie specyficznego rodzaju opodatkowania, obowiązek stosowania kas fiskalnych, czy rejestracji VAT.

Scroll to Top