Przedawnienie roszczeń

Zbliża się koniec roku, więc jest to dobra chwila, aby sprawdzić, czy Twoi kontrahenci uregulowali względem Twojej firmy wszystkie należności. A jeśli nie, to czy nadal możesz się ich domagać, dlatego w dzisiejszym artykule poruszamy kwestię przedawnienia roszczeń – czyli do kiedy można  dochodzić od dłużnika należności.

Co do zasady termin przedawnienia wynosi 6 lat, natomiast dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej 3 lata. Jednak od tej reguły istnieje sporo wyjątków.

Po upływie terminu przedawnienia, wierzyciel traci możliwość przymusowej egzekucji roszczenia. Dlatego tak ważne jest prawidłowe ustalenie długości terminu z jakim przedawnia się dane roszczenie, jak i dokładny sposób jego obliczania. 

Koniec terminu przedawnienia roszczenia co do zasady przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata. Oznacza to, że termin przedawnienia roszczenia jest niejako wydłużony, a jego obliczenie jest ułatwione, gdyż w zdecydowanej większości przypadków koniec terminu przedawnienia roszczenia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego. 

Przykład: 
Roszczenie stało się wymagalne w dniu 5 lutego 2022 r., koniec terminu przedawnienia nie przypadnie 5 lutego 2024 r., tylko 31 grudnia 2024 roku.

Obliczając termin przedawnienia roszczenia, należy pamiętać o dwóch istotnych kwestiach: 

  • początku biegu przedawnienia oraz 
  • okolicznościach, które powodują jego przerwanie lub zawieszenie.

Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

Zawieszenie terminu przedawnienia, powodują okoliczności, że termin ten  nie zaczyna biec, a gdyby termin przedawnienia rozpoczął bieg to dochodzi do jego zawieszenia. Gdy ta okoliczność ustąpi, termin przedawnienia biegnie dalej. 

Z kolei przerwanie biegu terminu przedawnienia roszczenia powoduje, że termin biegnie na nowo. Bieg przedawnienia przerywa się: 

  • przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;
  • przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości związane z przedawnieniem roszczenia, skontaktuj się z nami!

Scroll to Top